2017 Moondance Selections


CATEGORYSTATUSTITLE NAMEFROM
FEATURE FILMSWINNERSFear, Love & A Tiny Red CarSalvo Campisano & Filippo ArlottaITALY
Fear, Love, and AgoraphobiaAlex D'LermaUS
Le passé devant nous (Past Imperfect)Nathalie TeirlinckBELGIUM
FEATURE FILMSFINALISTSA Long DayBabak BahrambetgiIRAN
ButterflyMahdi Zamanpoor KiasariIRAN
MobarakMohamadreza Najafi EmamiIRAN
Ranna SilenceBehzad RafieiIRAN
She, the Sergeant MatachoAlina Hleap & William GonzalezCOLOMBIA
Tinker'Sonny MarlerUS
FEATURE FILMSSEMI-FINALISTSBlack CatPeter PardiniUS
KrotoaRoberta DurrantS. AFRICA
Landing UpStacey Maltin & Dani TenenbaumUS
PalyadawasiPragati KolageINDIA
Rainbow FieldsBidyut & Pallavi kotokyINDIA
The DroidMarc GoldsteinBELGIUM
Yek Rouze Toulani (A long Day)Babak Bahram BeygiIRAN
SHORT FILMSWINNERSGameJeannie DonohoeUS
Hanooz Na (Not Yet)Arian VazirdaftariIRAN
KosninSara SeligmanIRAN
Learning to DriveRoderick StevensUS
Parsien (Limit) (rated R)Javad DaraeiIRAN
The Past We Live InJérôme WeberLUXEMBOURG
Think FastBridget StokesUS
SHORT FILMSFINALISTSA Share of ShareKaveh JahedIRAN
Amma Meri (Mother)Tarun JainINDIA
ApplesMilda BaginskaiteUK
BaggageAndrea BehringUS
Coma y Beba (Eat & Drink)JAIME FIGUEROASPAIN
CradleZanyar LotfiIRAN
Cul-De-SacDamon Russell & Shawn ChristensenUS
EleneSezen KayhanTURKEY
Fasle Ghermez (Red Season)Hasan NajmabadiIRAN
FracturedArnold ChunUS
Honestly CharlotteSarah HedarCANADA
HotelDamon MohlUS
House PartyFiona O'Connell & Lisa SchreierOZ
I Don't Like HereJavad DaraeiIRAN
LimboKONSTANTINA KOTZAMANIGREECE
MayaRggie GaskinsUS
NomadsShanming GuoUS
RetouchKaveh MazaheriIRAN
Smile: A MusicalSarah PhillipsUS
SolitudeMichael RasoOZ
SwimMari WalkerUS
The HandkerchiefArnab ChatterjeeINDIA
THE LAW OF THE EXCLUDED THIRDAlexandra SokolovskayaRUSSIA
The Man With The Western HatCinder ChouUS
The Mermaid & the SalesmanDamon MohlUS
SHORT FILMSSEMI-FINALISTS#matterIdris Goodwin Cody SpellmanUS
Abiye (The Embroidered Dress)Do ğ u ş AlgünTURKEY
ALL GOOD Jessica PetelleUS
ANGELAAAShannon McInnisUS
AsylumMelinda RaebyneUS
Chloe's SongAmy Lyndon & Jessica EsfandiaryUS
Como en la TV (As Seen on TV)Mariano SosaCHILE
ControlKimberly Anne & Alison BeckerUS
Eggs and SoldiersImelda O’ReillyUS
ESKIMORobin KillianUS
Gas PipeHossein Darabi & Ali Najafi EmamiIRAN
High CalorieMehmet Tı ğ lıTURKEY
I Am BeCheri GaulkeUS
JuiceRachel KesslerUS
Khabgard (Sleepwalker)Behnam AfiatIRAN
Like a BalloonMarjan EsmaeiliUS
LimboGhasideh GolmakaniIRAN
Lunch TimeAlireza GhasemiIRAN
MwahSara SoheiliIRAN
NailsAnthony HarrimanUS
NumbnessMilad JarmoozIRAN
Skinny Fat GirlBrandon BaerUS
The Hallway Robert MisovicCANADA
The Home Which I LovedMaryam GhiasiIRAN
War or PeaceKayvan SarvariIRAN
Zar (The Heat)Bartosz KruhlikPOLAND
SHORT FILMS FOR KIDSFINALISTSLucy's House of MonstersJacqui JuneUS
MilkshakeSangJin KoUS
Walk OnTrevor ChaseUS
FEATURE DOCUMENTARY FILMSWINNERSOriginMary Jo Ramsey-SmithUS
The Bentley EffectBrendan ShoebridgeOZ
FEATURE DOCUMENTARY FILMSFINALISTSA Red Carpet for Asta NielsenMille Haynes & Pelle FolmerDENMARK
EYES IN THE DEEPHandan Erdo ğ anTURKEY
Flint Rock n' Roll, Local DJJim BaadeUS
Operation Sumatran RhinoChris Annadorai& Lydia LubonSINGAPORE
Out Here in KansasAdam KnappUS
Papeli (Butterfly)Mahdi Zamanpour Kiasari &IRAN
Papeli (Butterfly)Babak BahramBeygiIRAN
RevolutionsLaura McGannIRELAND
The Milagro ManKurt JacobsenUS
The PromiseZeljko Mirkovic & Dusan GajicUS
FEATURE DOCUMENTARY FILMSSEMI-FINALISTSAsiyehLeila MeratIRAN
Conversations with the WallVahid AlvandifarIRAN
Guns & GuitarsBidyut & Pallavi kotokyINDIA
I Am EvidenceTrish Adlesic & Geeta GandbhirUS
One Poet's JourneyJose Sanchez-H.US
Rousseau, or on EducationAnya ZinovevaUS
Searching for Simón BolívarTina Datsko de Sanchez &US
The Sunrise StorytellerKasha Sequoia KavnerCANADA
SHORT DOCUMENTARY FILMSWINNERSNiofarHugo LemantFRANCE
Weavers of ImaginationSadegh JafariIRAN
SHORT DOCUMENTARY FILMSFINALISTSDear CountryJena RichardsonUS
May 15th in ParisJanek AmbrosUS
Nobody Dies HereSimon PanayFRANCE
Washed AwayDana NachmanUS
SHORT DOCUMENTARY FILMSSEMI-FINALISSTBetterKassia Binkowski & AJ OscarsonUS
Dance With Your Heart (Tengo Talento)Eli Jacobs-Fantauzzi & Claudio PairotUS
Voices From Kaw Thoo LeiMartha GorzyckiUS
ANIMATION FILMSWINNERSCooking the EarthMichele D'Acosta & Eliza Wyatt UK
DarrelMarc Briones & Alan CarabantesSPAIN
KarmaZhaoyu ZhouUS
The Old Man and the SeaAlexander PetrovRUSSIA
The ServantFarnoush AbediIRAN
ANIMATION FILMSFINALISTSEntr'acteSeyed Mohammadreza KheradmandanIRAN
DreamGolnaz MoghaddamIRAN
RogerIngrid Masarnau AmorósSPAIN
RogerArnau Gòdia MontesinosSPAIN
KukuschkaDina VelikovskayaRUSSIA
(Otto)Joris & Marieke JobNETHERLANDS
Where it FloodsJoel BenjaminUS
ANIMATION FILMSSEMI-FINALISTS4 of 5Sage Szkabarnicki-StuartCANADA
Camino De Agua Para Un PezMercedes MarroSPAIN
(Water Path For A Fish)Mercedes MarroSPAIN
DayEdie PijpersUS
Night NightGolnaz MoghaddamIRAN
DRONE FILMWINNERMoody WinterJurgis KreilisLATVIA
DRONE FILMFINALISTDriftFrank DewaeleBELGIUM
DRONE FILMSEMI-FINALISTSouth CoastScott PalmerOZ
MUSIC VIDEOSWINNERSThe Sleeping BeautyFabio D'AndreaUK
Together As The Wind BlowsJose ManalangJAPAN
MUSIC VIDEOFINALISTPlastic FlowersClaudia IleaROMANIA
MUSIC VIDEOSEMI-FINALIST(NONE SELECTED)
FILMED TV PILOTWINNERJimMortalOwen Weber & Hunter BradleyUS
FILMED TV PILOTFINALISTRecoveringCarly KeyesUS
FILMED TV PILOTSEMI-FINALISTAnomieMyra RiveraUS
MULTI-MEDIA FILMWINNERA SkyTribe ChronicleGregg LauerUS
MULTI-MEDIA FILMFINALIST(NONE SELECTED)
MULTI-MEDIA FILMSEMI-FINALIST(NONE SELECTED)
FEATURE SCREENPLAYSWINNERSAngel FallsR.C. ArthurUS
Bad Guys Wear WhiteG.R. BarnettUS
Becoming PicassoBonnie MaffeiUS
Bird BrainBarbara Albers JacksonUS
Breakaway HeartGary PiazzaUS
Terri & EmilyJ. Curtis MoranUS
The Missing JeanEric CasselUS
To Be FreeSusan FlakesUS
Trailer Trash HeroesTeddy Jensen & Ricardo PosadaUS
FEATURE SCREENPLAYSFINALISTSAbileneMichael RaymondUS
Billy & RayMike BencivengaUS
Blueprint MedeaJulia PascalUK
Dancing Scorpion CircusBill Tremblay & Jay WhiteUS
FestJordan LiebowitzUS
Hockey MomDon LevesqueUS
Hotel NowhereTracey FarrenS. AFRICA
La Tierra Que Yo AmoJonathan LaPoma US
(Land That I Love)Jonathan LaPomaUS
La Tierra Que Yo Amo& Natalia Porras Sivolobova US
Secondhand SaintsMichael Vincent MontgomeryUS
SoakedTodd SelleckUS
The MillinerLynn DentonUS
FEATURE SCREENPLAYSSEMI-FINALISTSAchillia: The GladiatrixNicol EilersUS
BloodgodsChloe BolanUS
Boy Called ProperSam ThomasUS
Diplomatic Ammunity!Jonathan LaPomaUS
Doors of MiraclesPatricia PoulosOZ
Editha MarstonMerna VictorUS
House RulesJon HodsonUS
Journey for HeavenLeotien ParlevlietNETHERLANDS
Light RoadFloreal Peleato SellasSPAIN
Love NationKatherine CarterUS
Natalia, Child SoldierTeddy Jensen & Ricardo PosadaUS
No Good Deed Goes UnpunishedGene Yess & Gary InesioUS
OffensiveMansour Al BadiUAE
River DreamsMichael RaymondUS
The ExperimentJeffrey Allen Russel & Lynda LembergCANADA
The Ivywood BanditsGordon BondUS
The Last BabyLogan HarrisUS
VaccinationWard EdmondsonUS
FEATURE SCREENPLAY FOR KIDSWINNER(NONE SELECTED)
FEATURE SCREENPLAY FOR KIDSFINALISTThe MiskidsWendy J.N. LeeUS
FEATURE SCREENPLAY FOR KIDSSEMI-FINALIST(NONE SELECTED)
MUSICAL FEATURE SCREENPLAYWINNER(NONE SELECTED)
MUSICAL FEATURE SCREENPLAYFINALISTBonnie BowSteve BiggsUS
MUSICAL FEATURE SCREENPLAYSEMI-FINALIST(NONE SELECTED)
LIBRETTOWINNER(NONE SELECTED)
LIBRETTO (FOR KIDS)FINALISTDiamond and the North WindThomas Tierney & Jeffrey HaddowUS
LIBRETTOSEMI-FINALIST(NONE SELECTED)
SHORT SCREENPLAYWINNEREdgewiseMadeline MackUS
SHORT SCREENPLAYSFINALISTSOlivia's SwingMike MurphyUS
Working Dog CafeAlexis DallasUK
SHORT SCREENPLAYSSEMI-FINALISTSFishingKushal DhunganaUS
Ocasion para una SuenoOdalis Rincon Arcadis &CUBA
Indulgente SonrisaRene' Garcia LaurreiroCUBA
Occasion to a DreamOdalis Rincon Arcadis &CUBA
Indulgent SmileRene' Garcia LaurreiroCUBA
PurgatoryAmber LyonsUS
Regeneration (The Black Doll)Rengar D'Laurreiro &CUBA
Regeneration (The Black Doll)Rene' Garcia LaurreiroCUBA
St BernieElise TysonOZ
SHORT SCREENPLAY FOR KIDSWINNER(NONE SELECTED)
SHORT SCREENPLAY FOR KIDSFINALIST(NONE SELECTED)
SHORT SCREENPLAY FOR KIDSSEMI-FINALISTIce Cream RideBahareh Mahooti ZareeIRAN
STAGEPLAYWINNERSEscapeDave CintronUS
Sam's RabbleTita AnntaresUS
STAGEPLAYFINALISTSAngels, The Ninth OrderMark Mc QuownUS
BlindsidedJeannette RizziUS
BlizzardChloe BolanUS
Signature PhotoMichael BucklinUS
The Mark of a Dog's FootAnthony SeedUS
To Remain SilentNathan ChristopherUS
STAGEPLAYSEMI-FINALISTSGo Absolve YourselfJosh ChaffinUS
Best WomanDan NoonanUS
The GroomsmanJason ParisUS
Roasted TroutNik TheorinUS
SHORT STORIESWINNERSLouise in CharlestonPenny JacksonUS
Somewhat Difficult to Put into WordsAnthony SeedUS
SHORT STORIESFINALISTSDanny Macintyre Meets The MoleculeMIKE MURPHYUS
FloatersTomek ChenczkeUS
Streets of Gold in the City of AngelsMelissa WhiteUS
The Road Back - Story of ReincarnationMelissa WhiteUS
The Road Back / Cornelius and Willow Melissa WhiteUS
SHORT STORIESSEMI-FINALISTSAll AlicesPenny JacksonUS
Dear Mr. CarstairsSable JakUS
ExistenceMuhammadreza HajjaryUS
How Melvin Saved ChristmasMIKE MURPHYUS
Lunch with DebbieJulie MoranUS
Spiraling,Helen BeerUS
The Dark Beneath the Dark,Sable JakUS
Two Minute HeroPenny JacksonUS
Upending NirvanaMelissa WhiteUS
SHORT STORIES FOR KIDSFINALISTSLorenzo Dow and the Magic RoosterJulie MoranUS
Lorenzo Dow and the Talking ChickenJulie MoranUS
SHORT STORY FOR KIDSSEMI-FINALISTThe Fox FamilyMerna VictorUS
TRAILERWINNER(NONE SELECTED)
TRAILERFINALISTExpeditionDamon MohlUS
TRAILERSEMI-FINALISTThe Circles Of LIFE...Anna AizicUS
TREATEMENTWINNERRacing to Greet the SunAndy LeeUS
TREATMENTFINALIST(NONE SELECTED)
TREATMENTSEMI-FINALIST(NONE SELECTED)
TV PILOT SCRIPTWINNERSBetter Luck Next TimeMatt McHughUS
Big Black CrowAnn EskridgeUS
The Raven: They Flew on aAnn EskridgeUS
TV PILOT SCRIPTFINALISTSCheck Mate: Let the Lying BeginWilliam WindsorUS
(Max's Deli Pilot Episode)Jim NormanUS
TV PILOT SCRIPTSEMI-FINALISTThe AscensionLauren HudsonUS
Undocumented:Melissa WhiteUS
WEBISODEWINNERMiss Beverly Hills Ghost (PILOT)Julie Moran US
WEBISODEFINALISTctrl alt delete - PhilippaMargaret Katch & Roni GevaUS
WEBISODESEMI-FINALISTSmoonbound24: The WebseriesWard Edmondson &US
moonbound24: The WebseriesJonathan EdmondsonUS
Working on ItMarzy HartUS
AUDIOPLAYWINNERCottage for Rent (Body Optional)Sable JakUS
AUDIOPLAYFINALISTMask Under MaskDuncan ShepherdUS
AUDIOPLAYSEMI-FINALIST(NONE SELECTED)
MUSIC SCORESWINNERS90BPMAlexander CiminiITALY
Blue SummerstarOcean Summer & Luma LorUS
The Old Man and the SeaJoanna MoradiellosOZ
MUSIC SCORESFINALISTS0.063194444444444Stefan KUS
A SkyTribe ChronicleGregg LauerUS
A SkyTribe ChronicleAsh DraganUS
A SkyTribe ChronicleParker Johnson GroupUS
A SkyTribe ChronicleRob BoswellUS
A SkyTribe ChronicleGroove BoutiqueUS
SF OlympicsStefan KUS
The Sunrise StorytellerKasha Sequoia SlavnerCANADA
Through the Ice WorldStefan KUS
UnderwaterJoanna Moradiellos &​ Kenvin Pinardy​Russia
MUSIC SCORESSEMI-FINALISTSDark ResonanceJoanna MoradiellosOZ
Japanese Landscape UntoldJoanna MoradiellosOZ
BEST ACTORSalvo Campisano90BPMITALY
BEST SUPPORTING ACTRESSLucia Fossi90BPMITALY
Please note: Not all categories have winners, finalists or semi-finalists
Bookmark this page