Moondance 2013 Winners and Finalists


Congratulations Moondance 2013 winners, finalists and semi-finalists!

Moondance Star Award

The Moondance star awards are created exclusively for Moondance by famed Colorado metal artist, Charlotte Zink

See film screening schedule here→

Feature Narrative Films

Winners

FILM
DIRECTOR/S
COUNTRY
a fish storyMatt BirmanCanada
Aayna Ka Bayna (Victory Shall Be Ours)Samit KakkadIndia
Dovid MeyerMoshe Paul MonesUSA
Khalti Doka Varti Paay (Upside Down)Ajay SinghIndia

Finalist

FILM
DIRECTOR
COUNTRY
MasqueRobert HatchUSA

Semi-Finalists

FILM
DIRECTOR/S
COUNTRY
ClutterDiane CrespoUSA
D'oraDelia AntalUnited Kingdom
FelixRoberta DurrantSouth Africa
La Clinique de l'AmourArtus de PenguernFrance
Loon LakeWanja SellersItaly
Man Up and GoRandy BaconUSA
Secret Life, Secret DeathGenevieve DavisUSA
The Art of DreamingBob DeNataleUSA

Feature Documentary Films

Winners

FILM
DIRECTOR/S
COUNTRY
FIRST: The Official Film of the London 2012 Olympic GamesCaroline RowlandUnited Kingdom
Our Common RootsGlenn AxfordCanada
Planet RE:thinkEskil HardtDenmark
The 25,000 Mile Love StoryJohn DaviesUSA
We are Voices for a Future Without GenocideDenise Gentilini & Lynette PrisnerUSA

Finalists

FILM
DIRECTOR/S
COUNTRY
Breaking Through Cindy AbelUSA
Finding Happiness Ted NicolaouUSA
Jiangsu: Land of Good FortuneChris D. Nebe USA
Sacred Sites of the Dalai LamasMichael WieseUnited Kingdom
Some of My Best Friends are ZionistsBruce RobbinsUSA
Talking With the SpiritsMichael WieseUnited Kingdom
The Boy Who Flies Benjamin JordanCanada
We Were Quiet OnceLaura Beachy, Ryan Balton, & Cory SageUSA

Semi-Finalists

FILM
DIRECTOR/S
COUNTRY
Fight For ItClaudine Jordan & Tom KlodinUSA
Gur Prasad (The Grace of Food)Meera DewanIndia
Life in Stills Tomer HeymannIsrael
RevealedChristian de RezendesUSA
Risky Business: A Look Inside America's Adult Film Industry
David MechUSA
Small, Small Thing
Jessica ValeUSA
The Alma Drawings
Jeremy MunceCanada
Things Fall Apart: An Arctic Story
Miko NincicUSA
Transforming LossJudith BurdickUSA

Short Documentary Films

Winners

FILM
DIRECTOR/S
COUNTRTY
Do You Remember Where You Were When...Matthew A. LevyUSA
Photo Trekker 2: The American WestKeith KiskaUSA

Finalists

FILM
DIRECTOR/S
COUNTRY
Soul of ChinaRay, Kai Chung MakHong Kong
The Magic BraceletJon PollUSA
Silent SnowJan van den BergNetherlands

Semi-Finalists

FILM
DIRECTOR/S
COUNTRY
Pandora's HopeKit FarrellUSA
A Glass Half EmptyIan KellettUSA
The Worst of the Worst: Portrait of a Supermax PrisonA. Lamb, A. Mehta, E. Parrie, J. Cooper, I. Wang, S. Raju, V. Kaur & J. BalkinUSA

Short Narrative Films

Winners

FILM
DIRECTOR/S
COUNTRY
4 Bhanríon (4 Queens) Vittoria CollonaIreland
Abracadabra! Catriona Warren & Jordi WiseAustralia
Cat ScratchChristian de RezendesUSA
ELLidice AbreuVenezuela
Sabbat El Aïd (My Shoes)Anis LassoudTunisia
PaperIvan KraljevicUSA
Prrreüte Thierry de CosterBelgium
Sky Blue CollarDerek FreyUSA
The Painter Nate TownsendUSA
Twenty Feet Close Daniel DiBellaUSA

Finalists

FILM
DIRECTOR/S
COUNTRY
AureliaVictor GhizaruCanada
Dos Almas (Two Souls)Danielle VillegasUSA
Finding Her Own Way HomeBeth OsnesUSA
Hey, DirtBeth OsnesUSA
If I Were A Bell Sherese Robinson LeeUSA
Kako sam ostao bez krila (How I Lost My Wings)Ivan TasicSerbia
Memories For SaleChristian de RezendesUSA
Pink Balloons Rebecca Rocheford DaviesAustralia
PowertoolsBeth OsnesUSA
Rose, Mary and Time Hardeep GianiUnited Kingdom
The Charon IncidentAllan WylieCanada
The FirebirdAntonis TsonisAustralia
The Magic Bracelet Jon PollUSA
The Night Before ChristmasBart GriebUSA

Semi-Finalists

FILM
DIRECTOR/S
COUNTRY
Are You Happy Now?Alex GinsburgUSA
Asylum SeekersHollie EbdonUnited Kingdom
Bishtar Az Do Saat (More Than Two Hours)Ali SgariIran
CardboardTara-Nicole AzarianUSA
Granny Baby Eva ColmersCanada
Hermit Susannah BraggUnited Kingdom
Marty Geoffrey JamesUSA
The OrchardMargaret NussbaumUSA
Ne Pasaka (Not a Fairytale)Jurgita Miciuleviciute-SmeuLithuania
UnburdenAndrew YoungUSA

Short Narrative Film for Kids

Winner

FILM
DIRECTOR/S
COUNTRY
The Duck and the ElephantJessica HayesAustralila

Animation Films

Winner

FILM
DIRECTOR
COUNTRY
The DIverDamon MohlUSA

Finalists

FILM
DIRECTOR/S
COUNTRY
King Tigermore In Strawberry FieldsTunde Reid-KapoUSA
The Incredible Journey of Oscar BergerD. Evan SimpsonUSA

Music Videos

Winners

MUSIC VIDEO
DIRECTOR/S
COUNTRY
Dawn (2011)Nick DimitriadisUnited Kingdom
Ways to GoDavid Cho & Evan UrmanUSA

Finalist

MUSIC VIDEO
DIRECTOR
COUNTRY
Cara Campanelli "Poor Heart" Ben PhillippoUSA

Music and Film Scores

Winners

MUSC & FILM SCORES
COMPOSER/S
COUNTRY
Blue SummerstarOcean Summer & Luma LorUSA
SUMJames CockerhamUSA
The Not So Meanigful Songs in the Life of Jeremy FinkBooka Michel & the Flaming GeckosUSA

Finalist

MUSIC & FILM SCORES
COMPOSERS
COUNTRY
Breaking ThroughDenise GentiliniUSA
The OrchardDeya Dova & Johnny ZarrowUSA

Film Trailer

Winner

FILM TRAILER
DIRECTOR
COUNTRY
Kako Sam Ostao Bez Krila (How I Lost My Wings)Ivan TasicSerbia

Finalist

FILM TRAILER
DIRECTOR
COUNTRY
Risky BusinessDavid MechUSA

Semi-Finalist

FILM TRAILER
DIRECTOR
COUNTRY
The Dragon ShieldDianne Lynn GardnerUSA

Radioplay

Winner

RADIO PLAY
WRITER/DIRECTOR
COUNTRY
The Amber Room Hunters, Jewel of the Gods AdventureSable JakUSA

Feature Screenplays

Winners

FEATURE SCREENPLAY
SCREENWRITER/S
COUNTRY
For What it's WorthJames P. SteffmanUSA
GraceLynda Lemberg & Jeffrey Allen RusselCanada
The Kids from NowhereGeorge Guthridge & Deborah SchildtUSA
The Singing Tree Marilyn Pesola & Peter MossUSA

Finalists

FEATURE SCREENPLAY
SCREENWRITER/S
COUNTRY
Get CarlyPaul LittellUSA
Lady Elect Nikita L. Nichols & Zelie Dember-SlackUSA
Local SugarAndrew GarrettUSA
Stitched UpCeline GibsonNew Zealand
Storm DragonsLeonardo ReisBrazil
Sweet the BitterMuri Mc CageUSA
The Barefoot DoctorJack Vandagriff & Elaine L. LiuUSA
The CompetitionShelagh McleodUnited Kingdom
The Freedom BoxRik FilionUSA
The Laws of the Gods Mary OleskeUSA
The PeddlarAnne L. GibsonUSA
The Rainforest Brought Them HomeEarl James & Karen WalkerUSA
The Last StrawmanMark LysgaardUSA
Where the Men AreWendy WilkinsUSA

Semi-Finalists

FEATURE SCREENPLAY
SCREENWRITER/S
COUNTRY
American BuddhaAndrew QuinnUSA
Aurora Amber KarlinsUSA
Danielle CasanovaDanielle WolffUSA
DistractionsWendy S. SimonsUSA
Eliza BeanJohn Walker BellinghamUSA
MiragesJacques Probst Switzerland
REALLY AND TRULYMuri Mc CageUSA
The Waters of RemembranceMaja VidracCroatia
Twelves' Steps To Liberty Charles LauletteUSA
Wheel WomenCarolyn KourofskyUSA

Feature Musical and Libretto

Semi-Finalists

FEATURE MUSICAL & LIBRETTO
WRITER/S
COUNTRY
Evariste: An Opera LibrettoLori Ann StephensUSA
Five Frogs and a PrinceVicki BartholomewUSA

Short Screenplays

Winners

SHORT SCREENPLAY
SCREENWRITER/S
COUNTRY
The GameDoug NelsonUSA
The OblateGarHoover & Beth HooverUSA

Finalists

SHORT SCREENPLAY
SCREENWRITER
COUNTRY
Stiffs at the Graystone PlaceMichael F. BavotaUSA

Semi-Finalists

SHORT SCREENPLAY
SCREENWRITER/S
COUNTRY
EndingGen HiraiwaJapan
Ruta Sagrada (Sacred Route)Helmut DosantosMexico
See What You GetDesiree GezentsveyNew Zealand
The GuardianDoug NelsonUSA

Stageplay

Winner

STAGEPLAY
PLAYWRIGHT
COUNTRY
Meet PeteJeana H. GradyUSA

Finalist

STAGEPLAY
PLAYWRIGHT
COUNTRY
ImpairedMichelle BoedeckerUSA

Stageplay for Kids

Semi-Finalists

STAGEPLAY FOR KIDS
PLAYWRIGHT
COUNTRY
Molly & the Magic PhoneJames ChalmersUnited Kingdom

T.V. Pilot

Finalist

TV PILOT
WRITER
COUNTRY
Small Potatoes Charles LauletteUSA

*NOTE:  Not all categories have winners, finalists & semi-finalists


Bookmark this page